USD
26.12
26.30
EUR
29.78
30.15
Коронавирус
Коронавирус

“Українці XYZ: звички, смаки, побут”, унікальне дослідження повсякдення яке тепер доступно всім

У світ вийшла книга “Українці XYZ: звички, смаки, побут” про повсякдення українців доби незалежності. Авторами книги стали ведуча Марта Мольфар та артдиректор Андрій Достлєв.

“Цей проєкт про нас із вами й про повсякдення, в якому формувалися молоді українці різних поколінь, — розповідає авторка ідеї Марта Мольфар. — Це тридцять років незалежності у звичках, смаках, вуличній моді, їжі, дизайні осель, легендарних ковдрах на стінах у 1990-тих, касетниках, перших ПК, травневих пікніках, копанні картоплі й навіть у сексуальних вподобаннях. Ми не тільки розказуємо про все це, а й показуємо за допомогою фотоархіву».

За словами творців книги, X, Y, Z — це назви трьох поколінь, молодість яких прийшлася на добу перших десятиліть незалежності України. Автори дослідили спільні риси й розбіжності та виділили тренди кожного з трьох десятиліть: що люди їли, у що вдягалися, як прикрашали житло, як розважалися.

Найбільше розбіжностей автори знайшли у ставленні до сексу, гендеру і тіла. Розбещені «ікси» та цнотливі «зети» (насправді не цнотливі, а просто не всеїдні). І «ігреки», які надивившись у дитинстві буремних проявів секс-революції 1990-х, одружуються пізніше за інших.

"Українці XYZ: звички, смаки, побут": Який вигляд має книга про українське повсякдення часів незалежності (фото 3)

Крім аналітичних досліджень, проведених Мартою Мольфар, книга містить об‘ємний фотоархів. Усього для проєкту було зібрано понад 3 000 світлин. 500 з них увійшло в книгу. Основа фотоархіву – вернакулярні або повсякденні, аматорські фотографії. Кожне фото – це маленька особиста історія. Автори вирішили зібрати й зберегти наше приватне буття, нашу повсякденність у деталях. Без зірок і селебов, без історичних постатей і політиків. Абсолютно “народна” історія – без глянцю, без позування, без героїзації. (Насправді кілька зірок там є, але лише тому, що вони надали дійсно унікальні фото зі своїх домашніх архівів). І серії знаних фотографів у книзі також є. Вони настільки органічно доповнюють архів, що разом створюють відвертий “народний” домашній альбом.

«Це історія про наше життя — у фотографіях з родинних архівів і з моїх набігів на барахолки, а також у знімках авторства професійних фотографів», — розповідає співавтор видання Достлєв.

З фотоархівом працювали: Андрій Достлєв, Марта Мольфар, Ярослав Солоп, Льоля Гольдштейн, Галина Букша.

Частину накладу книги розповсюджується безплатно по бібліотеках та дипломатичних установах, решту накладу не можна буде купити в книгарнях, вона призначена лише для донорів проєкту, якими можна стати за посиланням

Органічним доповненням картини ментальних змін різних поколінь став документальний фільм “Квіти України”. Фільм розкриває настільки особисте в трьох поколіннях, що книзі та сайту-музею не під силу. Продюсер фільму Гліб Лук‘янець, режисерка Аделіна Борець. Аделіна розповіла про своє бачення фільму:

“Фільм має на цілі фіксування моменту життя кожної представниці заявлених поколінь — X,Y,Z. Поєднувальною наративною лінією є те, що кожна з них живе в аварійному домі. У фільмі ми бачимо як саме проявляє себе кожна з героїнь, як саме справляється з побутовими та життєвими проблемами. Для пошуку героїв були задіяні всі члени команди, ми їздили по всім цікавим нам проблемним забудовам, знайомились з їх мешканцями. Коли ми зрозуміли, що всі герої які нас цікавлять — це жінки, з’явилася ще одна тема — материнства, яку ми освітлюємо у фільмі.

Я рада брати участь в такому фільмі. Я вдячна продюсеру Глібу Лук’янцю за те, що повірив мені та дозволив робити все, що я відчуваю. Я слідувала серцю. Це наша не перша співпраця з Глібом та Богданом Борисенко, який є оператором постановником фільму. У такому складі ми вже співпрацювали при інших проєктах у Польщі, тому я щаслива зробити з ними цей проєкт про українців в Україні”

Проєкт “Українці XYZ: звички, смаки, побут” створено за підтримки Українського культурного фонду.

Когда в Украину придет потепление?

Оставьте свой комментарий:

0 Комментариев
Inline Feedbacks
View all comments